629) Կատարիր գործողույթունը։
Ա) =
14 կգ 250 գ – 3 կգ 750 գ = 10 կգ 500 գ
14 – 1 = 13 կգ
1 կգ = 1000 գ
1000 + 250 = 1250 գ
13 կգ 1250 գ – 3 կգ 750 գ = 10 կգ 500 գ
28 ց 32 կգ – 4 ց 90 կգ = 10 կգ 500 գ
28 – 1 = 27 ց
1 ց = 100 կգ
100 + 32= 132 կգ
27 ց 132 կգ – 4 ց 90 կգ = 23 ց 42 կգ
22 տ 200 կգ – 640 կգ = 21 տ 560 կգ
22 – 1 = 21 տ
1 տ = 1000 կգ
1000 + 200 = 1200
21 տ 1200 կգ – 640 կգ = 21 տ 560 կգ
Բ)
18 կմ 650 մ – 16 կմ 850 մ =
18 – 1 = 17 կմ
1 կմ = 1000 մ
1000 + 650 = 1650 մ
17 կմ 1650 մ – 16 կմ 850 մ = 1 կմ 800 մ
15 մ 25 սմ – 7 մ 40 սմ = 7 մ 95 սմ
15 – 1 = 14 մ
1 մ = 100 սմ
100 + 25 = 125 սմ
14 մ 125 սմ – 7 մ 40 սմ = 7 մ 95 սմ
16 դմ 7 սմ – 8 սմ = 15 դմ 9 սմ
16 – 1 = 15 դմ
1 դմ = 10 սմ
10 + 7 = 17 սմ
15 դմ 17 սմ – 8 սմ = 15 դմ 9 սմ
630) Հաշվիր արտահայտության արժեքը։
Ա)
7560 : 90 + (1282 — 1214) – 8400 : 100 = 68
1282 – 1214 = 68
7560 : 90 = 84
8400 : 100 = 84
68 + 84 = 152
152 – 84 = 68
Բ)
320000 : (3012 + 6988) + (4580 — 3012) = 1600
3012 + 6988 = 10000
4580 – 3012 = 1568
320000 : 10000 = 32
1568 + 32 = 1600
631)
Շուկայում ձմերուկ վաճառողը գնեց 6 կգ խնձոր և որոշեց վճարումը կատարել ձմերուկով։ Քանի՞ կելոգրամ ձմերուկ նա պետք է տա խնձոր վաճառողին, եթե 1 կգ ձմերուկն արժե 300 դրամ, իսկ 1 կգ խնձորը՝ 400 դրամ։
Լուծում՝
6 x 400 = 2400
2400 : 300 = 8
Պատասխան՝ 8 կգ