763)
ա) Ավտոմեքենան առաջին 2 ժամում անցավ 80կմ/ժ արագությամբ, իսկ հաջորդ 2 ժամում՝ 20կմ/ժ-ով արագ։ Որքա՞ն Ճանապարհ անցավ ավտոմեքենան այդ 4 ժամում։
Լուծում՝
80 x 2 = 160 կմ
80 + 20 = 100 կմ
100 x 2 = 200 կմ
160 + 200 = 360 կմ
Պատասխան՝ 360 կմ
Բ) Ավտոմեքենան առաջին 2 ժամում անցավ 18կմ/ժ արագությամբ, հետո արագությունը 3կմ/ժ-ով փոքրացրեց և գնաց ևս 2 ժամ։ Որքա՞ն Ճանապարհ անցավ ավտոմեքենան այդ 4 ժամում։
18 x 2 = 36 կմ
18 – 3 = 15 կմ
15 x 2 = 30 կմ
36 + 30 = 66 կմ
Պատասխան՝ 66 կմ
765) Գնացքը երկու օրում միևնույն արագությամբ անցաբ 1400 կմ ճանապարհ։ Առաջին օրը նա գնաց 8 ժամ, իսկ երկրորդ օրը՝ 4 ժամ ավելի։ Որքա՞ն ճանապարհ նա անցավ երկրորդ օրում։
1400 ։ 2 = 700 կմ
700 : 24 = 25 կմ
8 + 4 = 12 կմ
25 x 12 = 900 կմ
Պատասխան՝ 900 կմ
766)
Ա) A վայրից միևնույն ուղղությամբ շարժվեցին երկու մեքենա։ Որքա՞ն կլինի նրանց միջև հեռավորույունը շարժվելուց 2 ժամ հետո, եթե նրանից մեկի արագությունը 70 կմ/ժ է, իսկ մյուսինը՝ 80կմ/ժ։
Լուծում՝
80 x 2 = 160 կմ
70 x 2 = 140 կմ
160 – 140 = 20 կմ
Պատասխան՝ 20 կմ
Բ) Գյուղից դեպի սար միաժամանակ շարժվեցին երկու հեծյալ։ Որքա՞ն կլինի նրանց միջև հեռավորությունը շարժվելուց 2 ժամ հետո, եթե նրանցից մեկի արագությունը 130մ/ր է, իսկ մյուսինը՝ 145 մ/ր։
Լուծում՝
130 x 40 = 5200 կմ
145 x 40 = 5800 կմ
5800 – 5200 = 600 կմ
Պատասխան՝ 600 կմ
767)
Ա) Կովը մեկ օրում ուտում է 20 կգ խոտ։ Որքա՞ն խոտ է անհնրաժեշտ անասնապահին՝ 1 կովը ամբողջ փետերվար ամսվա ընթացքում կերակրելու համար։
Լուծում՝
20 x 28 = 400 կգ
Պատասխան՝ 400 կգ
Բ) Կովը մեկ օրում ուտում է 20 կգ խոտ։ Որքա՞ն խոտ է անհնրաժեշտ անասնապահին՝ 5 կով ամբողջ հունվար ամսվա ընթացքում կերակրելու համար։
Լուծում՝
20 x 5 = 100 կգ
100 x 31 = 3100 կգ
Պատասխան՝ 3100 կգ